Batı Grup’tan Dünya Çapında Büyüme Hamlesi

Batı Grup’un 2002 yılında Straumann ile başlattığı iş birliği, 2018 yılında dünya çapında bir büyüme stratejisine dönüştü. “Straumann Group Türkiye” olarak yeniden yapılanan şirketin, Ortadoğu, Asya ve Doğu Avrupa’ya hizmet veren bölgesel merkez olma rolü, bu yıl içinde daha da büyüyecek. Batı Grup Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Cüneyt Baştimur ile Ocak 2019 tarihli Dişhekimliği Dergisi (135. sayı) için bir röportaj gerçekleştirdik. Baştimur, grubun yeni yatırımı olan ClearCorrect markasını da sunumlarına dahil edeceklerini söylüyor. 
Batı Grup’tan Dünya Çapında Büyüme Hamlesi Batı Grup’tan Dünya Çapında Büyüme Hamlesi
Batı Grup’tan Dünya Çapında Büyüme Hamlesi

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 
A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümü mezunuyum. Evliyim, iki kızım var.  Sağlık sektöründe beyin cerrahisi alanında tıbbi cihaz satışı ile başladığım iş hayatımda, 1996 yılında dental implantoloji ile tanıştım. O günden beri, sahibi ve yöneticisi olduğum firmalar ve distribütörü olduğum markalar aracılığı ile diş hekimlerine ürün ve hizmet sunuyoruz. Bu çalışmalarımızın yanı sıra bilimsel alanda ve eğitimlerle de sektöre katkı sağlamaya gayret ediyoruz.

Advertisement

 

Batı Grup’un kuruluşundan bu yana büyüme öyküsünü anlatır mısınız?

 

Batı Grup’tan Dünya Çapında Büyüme Hamlesi1996 yılında dental implantoloji alanında çalışmaya başladık. 2002 yılında Straumann markasının da Türkiye’de tek yetkili distribütörü olduk. Dental implantolojialanındaki dünyaca tanınmış markaların yanı sıra İtalya’dan yine tanınmış biyomateryal markası olan Osteobiol’un distribütörlüğünü aldık. 2015 yılında Straumann ile ortak olarak Zinedent İmplant Üretim A.Ş.’yi kurduk. Bu marka ile dünyada çeşitli ülkelere ihracat yapıyoruz. 2018 yılında, dünyada estetik diş hekimliğinde dünya lideri olan  Straumann Group’un dünya çapında büyüme stratejisinin bir parçası olarak birleşmeye karar verdik ve Straumann Group Türkiye olarak yeniden yapılandık.


Aradan geçen yıllar boyunca temsilcisi olduğumuz firmaların gelişen teknolojilerini pazarımıza aynı şekilde yansıttık. Üniversitelerle bilimsel alanda pek çok işbirliği yaptık. Genç diş hekimlerini destekleyerek mesleki anlamda pek çok faydalı projede birlikte yer aldık. ITI organizasyonunun Türkiye’de yaygınlaşmasına destek olarak diş hekimleri arasında bilgi paylaşımı ve sürekli eğitime ve gelişime katkıda bulunduk. Bu konularda çabalarımızı önümüzdeki yıllarda artırarak sürdürmeye kararlıyız.

 

Ürün gamınız ve hizmetlerinizi sizden dinleyebilir miyiz?


Straumann Group çatısı altında yer alan üç implant markamız var. Straumann, Medentika ve Zinedent. Straumann Roxolid, SLActive gibi özgün özelliklere sahip doku ve kemik seviyesi implantlara sahip. Medentika, Almanya’da üretilen hassas mühendislik ürünü, üstün nitelikli dental implantları ve dijital teknolojilerle entegre üstyapıları ile portföyümüzde önemli bir yer alırken Zinedent de implantoloji alanında gereken her unsuru içeren ve sade portföyü ile dikkat çeken bir implant markası olarak sunuluyor. Ancak Straumann Group yalnızca implantlardan ibaret değil. Botiss ve Osteobiol ile zengin ve yenilikçi bir biyomateryal ürün gamına sahibiz. Dijital diş hekimliğine yönelik ağız içi tarayıcı, kazıyıcı, model tarayıcı gibi cihazlar ve tamamlayıcı tüketim malzemeleri de Straumann Group bünyesi içinde ürünlerimiz arasında önemli bir yer alıyor. Codiagnostix ile dijital planlama hizmetini kendi yapımız içinde sunuyoruz. Türkiye’de ilk kez bütünleşik bir dijital iş akışını partner laboratuvarlamız aracılığı ile sunuyoruz.


Straumann firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörüsünüz. Bu işbirliğinin önemi hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Straumann ile işbirliğimiz 2002 yılında Batı Dental olarak Türkiye distribütörlüğünü almamızla başladı. Dünyada implantoloji alanında araştırma geliştirme çalışmaları ile pazarda ayrıcalıklı bir yer edinmiş, dünyada lider bir firmanın temsilcisi olmak benim için de gurur verici. Biz de bu farkı Türkiye pazarında en iyi şekilde, hekimlerimize ve hastalara fayda sağlayarak temsil ediyoruz. Aslında 2018 yılı başından itibaren distribütörlüğümüz sona erdi. Artık Batı Group olarak Straumann Group’un bir parçasıyız. Straumann, Türkiye’ye verdiği büyük önemin göstergesi olarak ülkemize bu sektörde benzersiz yatırımlar yapıyor. Örneğin Medentika’nın global pazarlamasını Türkiye merkezli olarak yürütecek bir yapılanma kuruldu. Dijital servisleri, planlamadan üretime, içinde bulunduğumuz bölgede Türkiye merkezli olarak sunmayı planlıyoruz. Benzer şekilde, Zinedent implantları da tüm dünyada Türkiye merkezli olarak sunuluyor.

 

Ankara merkezli bir şirket olarak Türkiye’nin farklı illerinde ofisleriniz var. Ofisleriniz ve bu ofisler ile ulaştığınız bölgeleri anlatır mısınız?

 

Türkiye’nin tamamında yerleşik ekibimizle hizmet sunuyor ve tüm bölgelere ulaşıyoruz. Bu sektörde, satış ekibinin yanısıra servis kadrosunun da üst düzeyde bilgili olmasının gerekliliğine inanıyor ve tüm arkadaşlarımızı, ürün ve sektör bilgisi açısından güncel bilgilerle donatacak şekilde sürekli eğitim toplantılarında bir araya getiriyoruz.

 

Çeşitli eğitim etkinlikleri düzenliyorsunuz. Sunduğunuz eğitimlerin önemi hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Dental implantoloji, estetik ve dijital diş hekimliğinde bilimsel dayanakları olan gelişmeler ve yeniliklerden diş hekimlerimizi haberdar etmek amacındayız. Alanında deneyimli hekimlerimiz aracılığı ile kurslar ve seminerlerle diş hekimlerinin sürekli eğitimine katkıda bulunmak bizim için çok büyük önem taşıyor. Bu konuda ciddi bir altyapımız var. ITI organizasyonu da diş hekimlerine katkısı çok iyi bilinen bir yapıdır. Bu organizasyonun toplantıları dahil yılda 200’ün üzerinde etkinlik düzenliyoruz. Tüm bu toplantı, kurs, seminer organizasyonlarına değerli hekimlerimizin gösterdiği yoğun ilgi, belirgin bir katkı sağladığımızın göstergesi oluyor ve bununla gurur duyuyoruz.  

 

İmplant alanı Türkiye’de ve dünyada büyük gelişme gösteriyor. Bu alandaki gelişmeleri ve dental pazardaki potansiyeli nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Dental implantoloji dünyada hem demografik nedenler hem de yaygınlaşan dijital süreçlerle belirgin bir ivme ile artış gösteren bir tedavi seçeneğidir. Benzer bir gelişim Türkiye’de de var. Batı Group olarak, yıllardır Türkiye’de sürekli büyüyen ve en uzun süredir aynı çizgiyi koruyan ve güvenle eş anlamlı anılan bir ismimiz oldu. Geldiğimiz noktada, hala hızlı bir değişim ve gelişim sözkonusu ve biz de yoğun bir şekilde bu sektöre değer katmak için çalışmaya devam ediyoruz.

2019 ve yakın gelecek için hedefleriniz nelerdir?

 

Eğitim etkinliklerimize ve dolayısıyla kullanıcımız olsun olmasın tüm diş hekimlerine kanıta dayalı  diş hekimliğinin gelişmesi için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Bunun en önemli misyonlarımızdan biri olduğunu söyleyebiliriz. Yakın gelecekte dijital diş hekimliğinde Türkiye’de lider konuma yükselmeyi hedefliyoruz. İlk olarak Türkiye’de başlattığımız Codiagnostix ile planlamadan üretime kadar olan dijital süreçleri partner laboratuvar yapımızı da geliştirerek tüm diş hekimlerinin hizmetine sunmayı, hatta Türkiye dışına da hizmet vermeyi planlıyoruz. Straumann Group’un Ortadoğu, Asya ve Doğu Avrupa’ya hizmet veren bölgesel merkezi olarak rolümüz de bu yıl içinde giderek büyüyecek. Yıl sonuna doğru, grubun yeni yatırımı olan ortodonti alanında ClearCorrect markasını da sunumlarımız arasına dahil edeceğiz. 

 

 

 

 

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement