FETÖ’nün “Dişçisi”ne Dava Açıldı

Fetullah Gülen’in “diş doktoru” olduğu belirlenen kişi ile eşi hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istemiyle dava açıldı.
FETÖ’nün “Dişçisi”ne Dava Açıldı FETÖ’nün “Dişçisi”ne Dava Açıldı
FETÖ’nün “Dişçisi”ne Dava Açıldı
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in “diş doktoru” olduğu belirlenen A.İ.B. ile eşi ve ortağı doktor E.K.B. hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in diş doktoru olduğu belirlenen A.İ.B. ile eşi ve ortağı doktor E.K.B. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, şüpheli A.İ.B.’nin, İstanbul Çengelköy’de bulunan özel bir diş kliniğinin sahibi olduğu, eşi ve ortağı E.K.B.’nin de burada doktor olarak çalıştığı yer aldı.

Advertisement

Kliniğin örgüt lehine faaliyetlerde bulunmak amacıyla kullanıldığı öne sürülen iddianamede, şüpheli A.İ.B.’nin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in diş doktoru olduğu ve sürekli Amerika’ya gittiği kaydedildi.

Soruşturma kapsamında her iki şüphelinin de tutuklandığı belirtilen iddianamede, şüpheliler hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Başsavcıvekili İsmail Uçar’ın onayının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame, mahkemece kabul edildi. İlk duruşmanın 16 Şubat’ta Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayında yapılmasına karar veren heyet, şüpheli E.K.B.’nin de tahliyesine hükmetti.

FETÖ lehine sosyal medyada paylaşımlarda bulunan NBA oyuncusu Enes Kanter, meslekten ihraç edilen örgütün firari eski savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara ile çekildiği fotoğrafı geçen yıl Twitter’dan yayımlamıştı. Bu paylaşımının ardından kısa bir süre sonra haklarında yakalama kararı çıkarılan Öz ve Kara, Gürcistan üzerinden yurtdışına kaçmıştı.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimin ardından söz konusu fotoğrafın ait olduğu yere dair ihbarı değerlendiren polis, fotoğrafın Üsküdar Çengelköy’deki özel bir diş kliniğinin balkonunda çekildiğini tespit etmesi üzerine kliniğin sahibi A.İ.B. ile eşi ve ortağı doktor E.K.B. gözaltına almıştı. Söz konusu kliniğin örgüt tarafından kullanıldığı ve A.İ.B’nin Gülen’in diş doktoru olduğu iddia edilerek, her iki şüpheli de çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Kaynak: NTV

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement