Hepatit C’li kadın hastanın iddiası: ‘Dişhekimi beni muayene etmedi’

Antalya’da 2 yıldır Hepatit C hastası olan S.Y. adlı kadın, diş tedavisi yaptırmak için gittiği sağlık kuruluşunda, kadın dişhekiminin “Hepatitli hastalarla çalışmıyoruz” diyerek kendisini muayene etmeyi reddettiğini öne sürdü. Hepatit C hastası 59 yaşındaki S.Y, geçen Cumartesi günü, diş tedavisi için Sütçüler’deki özel bir tıp merkezine gitti. Tedavisini üstlenen dişhekimi Z.K.’ye muayene sırasında, Hepatit C’li olduğunu söyleyen S.Y., diş hekiminin kendisini muayene etmeyi reddettiğini iddia etti.
Hepatit C’li kadın hastanın iddiası: ‘Dişhekimi beni muayene etmedi’ Hepatit C’li kadın hastanın iddiası: ‘Dişhekimi beni muayene etmedi’
Hepatit C’li kadın hastanın iddiası: ‘Dişhekimi beni muayene etmedi’

Antalya’da 2 yıldır Hepatit C hastası olan S.Y. adlı kadın, diş tedavisi yaptırmak için gittiği sağlık kuruluşunda, kadın dişhekiminin “Hepatitli hastalarla çalışmıyoruz” diyerek kendisini muayene etmeyi reddettiğini öne sürdü.


 


Hepatit C hastası 59 yaşındaki S.Y, geçen Cumartesi günü, diş tedavisi için Sütçüler’deki özel bir tıp merkezine gitti. Tedavisini üstlenen dişhekimi Z.K.’ye muayene sırasında, Hepatit C’li olduğunu söyleyen S.Y., dişhekiminin kendisini muayene etmeyi reddettiğini iddia etti. Muayene için ödediği paranın kendisine geri verildiğini belirten Z.K., bu sırada kadın doktorun temizlik görevlilerine dönerek, muayene koltuğuna dokunmamalarını, koltukta bir süre önce Hepatit C’li bir hastanın oturduğunu söylediğini ileri sürdü. S.Y., “Doktorun tavrı çok zoruma gitti. Bir hastaya bu şekilde davranılmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bu kişiler Hipokrat yemini ediyorlar. Bu yemini eden kişinin hastasına bu şekilde yaklaşmaması lazım” dedi.


 


Antalya Dişhekimleri Odası Başkanı Odman Ertekin ise “Bu hastaya farklı ortamda müdahale etme gerekliliğini görmüş olabilir. Hastaya, enfeksiyon kliniği olan üniversite veya devlet hastanesine gitmesi gerektiğini söylemiş olabilir” dedi.


 


Antalya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de hastanın konuyla ilgili şikayetini kendilerine yazılı olarak bildirmesi halinde gerekli işlemlere başlanacağını açıkladı.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement