Kayseri Dişhekimleri Odası’dan SGK’nın yeni uygulamasına tepki

Kayseri Dişhekimleri Odası Başkanı Umut Kural, Sosyal Güvenlik Kurumu mensuplarının diş tedavilerinin tamamen devlet tarafından karşılanmayacağını söyledi. Oda binasında bir basın açıklaması yapan Umut Kural, sevkli hastalara yapılan diş tedavilerinin tamamının devlet tarafından ödenmesini öneren Danıştay kararlarına ilişkin olarak, son günlerde hastaların ve meslektaşlarının yoğun bilgi talebi ile karşı karşıya kaldığını söyledi.
Kayseri Dişhekimleri Odası’dan SGK’nın yeni uygulamasına tepki Kayseri Dişhekimleri Odası’dan SGK’nın yeni uygulamasına tepki
Kayseri Dişhekimleri Odası’dan SGK’nın yeni uygulamasına tepki

Kayseri Dişhekimleri Odası Başkanı Umut Kural, Sosyal Güvenlik Kurumu mensuplarının diş tedavilerinin tamamen devlet tarafından karşılanmayacağını söyledi.


 


Oda binasında bir basın açıklaması yapan Umut Kural, sevkli hastalara yapılan diş tedavilerinin tamamının devlet tarafından ödenmesini öneren Danıştay kararlarına ilişkin olarak, son günlerde hastaların ve meslektaşlarının yoğun bilgi talebi ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sevkli diş tedavilerini karşılayacağı yönündeki haberlerden sonra diş tedavilerini özel sağlık kuruluşlarına yaptırmak zorunda olan SGK mensuplarının, diş tedavilerinin tamamen karşılanmayacağını kaydeden Kural, “Bu konuda gerek münferit gerekse birlik olarak Danıştay’a açılan tüm davalar, hastalarımızın lehine sonuçlanmıştır. Lakin yıllardır bir takım baypas hareketleriyle kazanılan davalar etkisiz hale getirilmektedir. Bölgemiz dahilinde yüz binlerce vatandaşımız diş tedavi gereksinimi duymaktadır. Bu talebe karşın kamunun istihdam ettiği diş hekimi sayısı ise parmakla sayılacak kadar azdır. Özel sağlık kuruluşları atıl durumda beklerken hizmete ulaşım engellenmektedir” dedi.


 


Maliye Bakanlığı tarafından yayınlan genelgenin memurları için büyük bir müjde olduğunu da vurgulayan Kural, “Memurlarımız sevkleriyle birlikte özelde yaptırdıkları diş tedavileri için ödedikleri ücretin tamamını geri alabileceklerdir. Bu genelge ile göstermiş oldukları tutumdan dolayı Maliye Bakanlığımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu mensupları ise aynı müjdeden mahrum kalmışlardır. Danıştay, hastalarımızın diş tedavileri için ödemiş oldukları farkı yasaya aykırı bulmuş. Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuat boşluklarını kullanıp diş tedavilerinin cüzi bir kısmını ödemeyi uygun bulmuştur. Bu uygulama sosyal güvenlik kurumu mensuplarının yasal haklarını vermemesi anlamına gelmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu yanlışa biran önce son verip, Anayasal yükümlülükleri olmak üzere tüm yasal mecburiyetlerini layıkıyla ifa etmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.


 


İHA

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement