Sahte doktorlara cezalar vız geliyor

Yine sahte diplomayla 10 yıldır doktorluk yaptığı ortaya çıkan Zekiye Bahar Karusu’nun, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üç gün önce görülen davasından da karar çıktı. Necdet Saran gibi kendisini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş gibi tanıtan ve 1996 yılında düzenlediği sahte diplomayla Sağlık Bakanlığı’na başvuran Karasu, iki ay önce durumunun anlaşılması üzerine yakayı ele vermişti.
Sahte doktorlara cezalar vız geliyor Sahte doktorlara cezalar vız geliyor
Sahte doktorlara cezalar vız geliyor

Son yıllarda yakalanan yüzlerce sahte doktor, ve-rilen cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle kısa süre hapis yatıp yeniden mesleklerinin başına döndü! En son İstanbul’da özel bir hastanede sahte diploma ile doktorluk yapan Elif E. tutuklanmıştı.


 


Verilen cezalar caydırı olmadığı için Türkiye sahte doktor cennetine döndü. Yeni TCK’da alt ceza sınırı 2 yıl hapise çıkarılması da sahte doktorları caydırmaya yetmedi. Son yıllarda yakalanan yüzlerce ‘sahte doktor’dan çoğu, verilen hapis cezaları para cezasına çevrildiği için en fazla 1 ay hapis yatıp serbest kaldıktan sonra mesleklerini başına geri döndü.


 


Dolandırıcıların gözde mesleği


 


Ankara Ticaret Odası’nın iki yıl önce hazırladığı raporda sahtecilik arasında en gözde mesleğin sahte diş hekimliği ile sahte doktorluk olduğuna dikkat çekildi. Raporda Türkiye’de 5 bin civarında sahte diş hekimi ve sahte doktor bulunduğu belirtildi. Raporda, sahte diş doktorlarının, muayenehane açacak parası olmayan yeni diş hekimlerinin diplomalarını kullanarak diş hekimliği yaptığı, sahte doktorların da genellikle sahte diploma ve sahte kimlikler kullandığı anlatıldı.


 


1 yıl yatıp devam ediyorlar


 


Düne kadar kendini ‘fizyoterapist’ olarak tanıtan, Reha Muhtar’ı bile tedavi ederek kandırmayı başaran Necdet Saran sahte doktorluk yapanların son örneği oldu. Sahte doktorluk suçundan bugüne kadar 4 kez hâkim karşısına çıkan Necdet Saran’ın, Kırklareli Lüleburgaz, Ankara Polatlı, Küçükçekmece ve İzmir Aliağa’da 1219 sayılı yasaya muhalefet suçundan yargılandığı her defasında ay hapis yattıktan sonra serbest kaldığı ortaya çıktı. En son Levent’te de bir muayenehane açan Saran’ın, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıktan sonra İstanbul’u terk ettiği öne sürüldü.


 

Yine sahte diplomayla 10 yıldır doktorluk yaptığı ortaya çıkan Zekiye Bahar Karusu’nun, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üç gün önce görülen davasından da karar çıktı. Necdet Saran gibi kendisini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş gibi tanıtan ve 1996 yılında düzenlediği sahte diplomayla Sağlık Bakanlığı’na başvuran Karasu, iki ay önce durumunun anlaşılması üzerine yakayı ele vermişti. Yıllardır devletten maaş alan Karasu’ya, dolandırıcılığın yanı sıra sahte doktorluk yapmak suçundan dava açıldı. Karasu, dolandırıcılıktan 5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, sahte diploma düzenlemek ve 1219 sayılı Kanuna muhalefet suçlarından ise beraat etti.

 


Son 1 yıldaki sahte doktor vakalarından bazıları şöyle:


 


Bursa İnegöl’de 78 yaşındaki Nazmi Mutlu, İnegöl Devlet Hastanesi’nden geldiğini söyleyen birisi tarafından muayene edildi ve parası alındı. Bursa Büyükorhan Tekerler Köyü’nde beyaz önlük giyen 3 kişi, köylüleri muayene ederek dolandırdı.


 


Samsun’da 19 Eylül 2007’de kendilerini doktor olarak tanıtan iki kişi, araçlarına aldıkları kişileri, muayene etme bahanesiyle soydu.


Samsun’da Sağlık Ocağı’na yeni atandıklarını söyleyip hastaların parasını alan dolandırıcılar şikayet üzerine yakalandı.


 


Malatya’da özel bir hastanede çalışmak isteyen Tülay Ş. ve Zeynep Ç.’nin doktor olmadıkları yönetim tarafından ortaya çıkınca gözaltına alındı.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement