Sibel Yiğit:

“Ürün gamımızı genişletmekten ziyade motivasyonumuzu mevcut ürünler üzerinde yoğunlaştırmak istiyoruz”. 10 yıldan beri sektörde faaliyet gösteren Dentanet, ekipman ağırlıklı ürünlerinin yanı sıra sarf malzemeleri ve dijital görüntüleme sistemlerinin satış ve pazarlamasını yapıyor. 2002 yılından itibaren firmada ürün müdürü ve pazarlama yöneticiliği yapan Sibel Yiğit, son zamanlarda dünya genelindeki ekonomik krizin çalışmalarını olumsuz etkilediğini söylüyor
Sibel Yiğit: Sibel Yiğit:
Sibel Yiğit:

“Ürün gamımızı genişletmekten ziyade motivasyonumuzu mevcut ürünler üzerinde yoğunlaştırmak istiyoruz”.10 yıldan beri sektörde faaliyet gösteren Dentanet, ekipman ağırlıklı ürünlerinin yanı sıra sarf malzemeleri ve dijital görüntüleme sistemlerinin satış ve pazarlamasını yapıyor. 2002 yılından itibaren firmada ürün müdürü ve pazarlama yöneticiliği yapan Sibel Yiğit, son zamanlarda dünya genelindeki ekonomik krizin çalışmalarını olumsuz etkilediğini söylüyor.


 


 


Sibel Yiğit 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2002 yılında Dentanet’te Ürün Müdürü ve Pazarlama Yöneticisi olarak görev yapmaya başladı. Halen aynı görevine başarıyla devam ediyor.


 


Kuruluşundan itibaren Dentanet’in çalışmalarından bahseder misiniz?


Dentanet 1998 yılından beri dental sektörde faaliyet gösteriyor. Daha çok ekipman ağırlıklı bir portföye sahip olmasına rağmen sarf malzemesi ve dijital görüntüleme sistemlerini de bünyesinde bulunduruyor. İthalatçı bir firmayız. Anthos, Schick,Vatech, Dürr Dental gibi önemli firmaların Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz


 


Bayilerimiz ve yetkili satıcılarımız kanalıyla ürünlerin satışını yapıyoruz. Adana, İzmir Diyarbakır, Konya’da bayilerimiz bulunuyor. Birçok ilde de yetkili satıcılarımız bulunmakta. Perakende satışlarımız da oluyor. Çeşitli kurumların açtığı ihalelere katılıyoruz. Türkiye geneliyle çalışıyoruz.


 


Endodonti ürünlerinizden söz eder misiniz?


Endodontik tedaviden sonra restorasyonun tamamlanmasında kullanılan çeşitli özelliklerde Pentron markalı kompozit dolgu malzemelerimiz var. Ayrıca endodontik tedaviyi kolaylaştıran dijital radyovizyografi sistemlerinin satışını gerçekleştiriyoruz. Schick, Vatech ve MyRay markalı üç farklı sensörümüz var. Dijital sensörler dişhekimlerine tedavi sırasında çok rahatlık sağlar ve zaman kazandırır.


 


Satış ve pazarlamasını yaptığınız ürünler ile ilgili olarak ne türden eğitimler veriyorsunuz?


Sarf ürünleriyle ilgili yenilikleri arkadaşlarımıza ben anlatıyorum. Ekipman grubundaki yeni ürünleri ise firma sahibimiz Arif Sönmez açıklıyor.Ayrıca özel cihazlar için uygulamalı eğitimler düzenliyoruz. Söz konusu cihazı üreten firmadan bir yetkili buraya gelerek eğitim veriyor.


 


Son günlerde uluslararası piyasalarda görülen ekonomik kriz çalışmalarınızı nasıl etkiledi?


Doğal olarak çalışmalarımızda yavaşlamalar oldu. Bazı satışlarımız gerçekleşmedi. İnsanlar bekleme dönemine girdiler. Ama bunun geçici olacağını düşünüyorum. Çünkü ABD’de başkanlık seçimleri sonuçlandı. Obama’nın seçilmesinin dünya genelinde rahatlama sağladığını, bu durumun ekonomilere de olumlu şekilde yansıyacağını düşünüyorum.


 


Dişhekimlerini ve firmaları göz önünde bulundurmak gerekirse sektör hakkında neler düşünüyorsunuz?


Genel olarak değerlendirdiğimizde dental firmalar dişhekimlerine, hekimler ise hastalara bağlı durumdalar. Son ekonomik göstergelerin ardından hastalar diş tedavilerini biraz daha ertelemeye başladılar. Bu durum depoların satışlarını düşürüyor.


 


Dişhekimleri açısından değerlendirdiğimizde ise farklı hekim gruplarının varlığından söz etmek gerekiyor. Bir kısım dişhekimi mesleğindeki yeni gelişmelerle hiç ilgilenmiyor. Mezun olduğunda sahip olduğu bilgilerle mesleğine devam ediyor. Bir kısım hekim ise tam tersi olarak devamlı kongre ve seminerlere katılıyor. Üçüncü bir grup ise kongrelere katılıyor, fakat bunu daha çok sosyalleşmek amacıyla yapıyor. Eski arkadaşlarını görmek istiyorlar. Ancak insanların gün geçtikçe daha çok bilinçlendiği kanaatindeyim. Hastalar muayenehanelere bazı şeylerden haberdar olarak geliyorlar. Bu durum yenilikleri takip etmeleri aşamasında dişhekimlerini olumlu yönde etkileyecektir. Hastalar kaliteli tedavi için dişhekimlerini, hekimler de daha kaliteli ürünleri alabilmek için firmaları zorlayacaklardır.


 


Beyoğlu’ndaki pek çok firma Fındıkzade’ye taşınmasına rağmen Dentanet olarak böyle bir karar almadınız. Bunun sebebini öğrenebilir miyiz?


Müşterilerimiz buraya bilinçli olarak geliyorlar. Ya kataloğumuzu inceliyorlar ya da web sayfamızı inceliyorlar. Dolayısıyla bilinçli bir kitleyle çalışıyoruz. Ayrıca perakende satışımız çok yoğun değil. Yani çat kapı içeri girip de ürünlerimizi satın alan çok kişi olmuyor. Daha çok ekipman sattığımız için Fındıkzade’ye yönelme gibi bir ihtiyaç hissetmedik. 


 


Dentanet olarak bu yıl içinde hangi kongrelere katıldınız?


Bu yıl çok fazla kongreye katılmadık. TDB’nin düzenlediği Yüzyıl Kongresi’nde yer aldık. Çeşitli şehirlerde bayi ya da yetkili satıcılarımızın katıldığı bölgesel etkinliklere destek verdik. Eskiden daha fazla organizasyona iştirak ediyorduk. Bunların sonuçlarını değerlendirmek suretiyle katıldığımız kongre sayısını azalttık.


 


Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizden bahseder misiniz?


Geniş bir ürün portföyüne sahibiz. Ürün gamımızı genişletmekten ziyade motivasyonumuzu mevcut ürünler üzerinde yoğunlaştırmak istiyoruz. Son zamanlarda dijital sistemlere yönelik olarak sektörde bir ilgi oluştu. Firma olarak bu grupta iddialıyız. Teknik servisimiz bu konuda çok deneyimli. Birçok firmaya oranla avantajlarımız bulunuyor. Çalışmalarımızı kaliteli ürün ve teknik destek hizmeti temelinde sürdürmeyi hedefliyoruz.   

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement