Türk Bilim İnsanı, Amerikan Endodonti Birliği Kongresi’nde Yenilikleri Aktaracak

Doç. Dr. Mustafa Gündoğar, bilimsel toplantılarda ve kendi platformunda, yeni teknolojileri meslektaşlarıyla paylaşıyor. Sonendo firmasının AR-GE bölümüne gözlemci olarak davet edilen Doç. Dr. Gündoğar, 17-18-19 Nisan’da da Amerikan Endodonti Birliği Kongresi’nde sunumlar yapacak.
Türk Bilim İnsanı, Amerikan Endodonti Birliği Kongresi’nde Yenilikleri Aktaracak Türk Bilim İnsanı, Amerikan Endodonti Birliği Kongresi’nde Yenilikleri Aktaracak
Türk Bilim İnsanı, Amerikan Endodonti Birliği Kongresi’nde Yenilikleri Aktaracak

Sayın Hocam, Endodonti dünyası sizi gayet iyi tanıyor ancak bilmeyenler için öncelikle çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Öncelikle bu güzel söyleşi için teşekkür ederim. Endodonti’de özellikle son 4 yıldır kök kanal irrigasyonunda teknolojinin getirdiği yenilikler üzerine çalışıyorum ve ülkemin dört bir yanında Endodonti alanında meydana gelen son güncellemeleri öğrenci arkadaşlarımla ve meslektaşlarımla paylaşmaya çalışıyorum. En büyük amacım her zaman dediğim gibi Endodonti’yi sevdirmek ve güncellenen Endodonti bilgilerini ülkemin her köşesindeki hekim ve öğrenci arkadaşlarımla paylaşmak.

Sonendo AR-GE bölümünden bir davet aldığınızı biliyoruz. Bu daveti anlatır mısınız?

Advertisement

Sonendo Amerikan firmasının geliştirmiş olduğu GentleWave teknolojisi, gerçekten Endodonti’de devrim niteliğinde bir yenilik. Yaklaşık 4 senedir her anını takip ettiğim bu teknolojinin, son 1 yıldır da gelişmesinde rol oynayan bilim insanlarının bulunduğun grup içinde sunumlarına ve deneylerine gözlemcilik yapmaktayım. Yurt dışı ve yurt içi sunumlarımda sürekli bahsettiğim GentleWave teknolojisine kurmuş olduğum ENDOTALKS Pro eğitim platformunda da yer vermekteyim. Sunumlarım, sosyal medya paylaşımlarım ve gerekse de teknolojiye olan tutkum ve akademik çalışmalarım Sonendo firmasının dikkatini çekti ve AR-GE bölümünde gözlem yapıp bu teknolojiyi daha yakından tanımak için davet aldım.

8 Dakikada Kanal Tedavisi

GentleWave teknolojisi, diş tedavilerine neler katıyor? Önemi nedir?

GentleWave teknolojisi, kök kanal tedavisinde şekillendirme işlemlerini minimuma indirip kök kanallarını multisonik aktivasyon yöntemiyle temizleyip dezenfekte eden bir teknolojidir. Tek seans kanal tedavisine olanak sağlayan, post operatif ağrıyı sıfırlayan ve yapılan kanal tedavisinin yüzde yüze yakın başarılı olmasını amaçlayan bir teknolojidir. En önemli özelliği ise hem hasta hem de hekim konforunu ön planda tutarak 8 dakika gibi kısa bir sürede tedaviyi bitirmektedir. Evet yanlış duymadınız tek kök, çok kök kanal tedavisi fark etmeksizin bitim süresi 8 dakika.

Amerikan Endodonti Birliği’nde de sunumlarınız olacak. Orada meslektaşlarınıza neler sunacaksınız? Türkiye’den sizin gibi davet edilen başka bir hocamız var mı?

Amerikan Endodonti Birliği’nin bu sene yapacağı kongreye, Sonendo firmasının konuşmacısı olarak katılıyorum. Stand alanında değerli bilim insanlarıyla ENDOTALKS Pro canlı yayınları gerçekleştirecek, bu teknolojiyi dünyaya tanıtmak adına bir tane de sunum yapacağım. Sanırım Amerika Endodonti Birliği tarafından Türkiye’den davet edilen tek bilim insanıyım.

Türkiye’den diş hekimleri de Amerikan Endodonti Birliği’nde yapacağınız sunumları takip edebilir mi? Detaylarını paylaşır mısınız?

Sunumlarım, Los Angeles’ta gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda 10 saatlik bir fark olacak. Ama elimde geldiğince kendi sosyal medya hesaplarımdan paylaşımda bulunacağım.

Mesleki açıdan nasıl besleniyorsunuz? Endodonti alanında ilerlemek isteyen meslektaşlarınıza neler tavsiye edersiniz?

Benin en önemli özelliğim merak. Sürekli merak içinde olup Endodonti alanında çalışmalarıma devam ediyorum. Endodonti’de ilerlemek isteyen meslektaşlarıma tavsiyem, düzenli olarak literatürü takip etmeleri ve yeniliklerden haberdar olmalarıdır.

Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement