Türkiye, Dünyanın Mercek Üssü Oluyor

Sivas’ta 5 bin metrekare kapalı alanda faaliyet göstermeye başlayan ASELSAN Hassas Optik Üretim Tesisi ile Türkiye’nin, dünyanın mercek üssü konumuna getirilmesi hedefleniyor.
Türkiye, Dünyanın Mercek Üssü Oluyor Türkiye, Dünyanın Mercek Üssü Oluyor
Türkiye, Dünyanın Mercek Üssü Oluyor
SİVAS (AA) – Halife Yalçınkaya

Sivas Organize Sanayi Bölgesinde 5 bin metrekare kapalı alanda faaliyet göstermeye başlayan ASELSAN Hassas Optik Üretim Tesisinde yıllık 100 binmercek üretilecek.

Savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu optiklerin tasarımının, seri üretiminin ve bu optikleri kullanarak özgün ve milli silah nişangahlarının üretiminin gerçekleştirileceği Hassas Optik Üretim Tesisinde, 5 bin metrekare kapalı alanda morötesi, görünür ve yakın kızılötesi bantlar için hassas optik elemanları üretimi yapılıyor.

Yıllık 100 bin merceğin üretileceği tesisin, yüksek teknolojinin ve savunma sanayisinin yurt sathına yayılmasına öncülük etmesi bekleniyor. Üniversite sanayi iş birliğini artırmanın hedeflendiği tesis, Ar-Ge faaliyetlerini ise Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent yerleşkesindeki 500 metrekarelik Ar-Ge binasında yürütüyor.

Tesiste, ASELSAN Akyurt tesislerinde iki yıla yakın süre eğitim gören kişiler istihdam ediliyor.

"Türkiye’yi dünyada mercek üssü yapmak istiyoruz"
ASELSAN ve Sivas Optik Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ortaklığı ile kurulan ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 Mayıs’ta açılan ve üretime başlayan tesisle savunma sanayisi önemli işler yapmak istediklerini aktardı.

Milli piyade tüfeklerinin dürbünleri ile aparatlarını Sivas’ta yapmak istediklerine işaret eden Yıldırım, "Hedefimiz büyük. Türkiye’yi dünyada mercek üssü yapmak istiyoruz. Göktürk uydusunun da merceğini burada yapmak istiyoruz." dedi.

Kaynak: aa.com.tr
Add a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement